WYPRAWA.netwersja polska
Aktualności

Galeria

Informacje
-----
Trasa

Sponsorzy

Nasze

O

Kontakt


Olympus Mons Projekt "Wrocław na szczytach świata", który stawia sobie za cel zdobycie Korony Ziemi. Wiele informacji praktycznych, opisy i zdjęcia z wypraw w różne góry naszego globu.

Chiny

Wiza

Wiza do Chin jest potrzebna, ale na szczęście od 1 września 2005 roku została zniesiona opłata za jej wydanie. Więcej informacji na stronie Ambasady Chińskiej

Język

Po angielsku można się porozumieć w dużych miastach, ale znajomoœć tego języka i tam nie jest powszechna. My przez Chiny właściwie tylko przejechaliśmy, więc nie możemy zbyt dużo powiedzieć na tematy językowe. Z rozmów z innymi podróżnikami dowiedzieliśmy się, że znajomość kilku słów po chińsku jest niezbędna. Podobnie jak przewodnik, w którym nazwy miast i innych miejsc są zapisane po chińsku - znacznie ułatwia to zakup biletów. Warto też poznać, jak mieszkańcy Państwa środka pokazują liczby na palcach - robią to trochę inaczej niż my.

Pieniądze

1 USD = 8 CNY (juanów) (20.07.2005)
Nie mieliśmy żadnych problemów z wymianą starych banknotów. Czeki podróżnicze są akceptowane.

Noclegi

Mimo że w Chinach byliśmy miesiąc, to tylko raz spaliśmy w hotelu.
Hotel Tiannan (pierwszy budynek) w Kaszgarze - 12 CNY za osobę w pokoju 4-osobowym.
W Czengdu dostaliśmy ulotkę tamtejszego schroniska:
Mix & Backpackers' Guesthouse - 15 CNY za osobę w sali 6-osobwej.

Transport

Pociągi

Bilety warto kupować z wyprzedzeniem. My naszą podróż przez Chiny odbyliśmy pod koniec sierpnia - w teminie, w którym studenci wracają na uczelnię - i na miejsca leżące w niektórych pociągach musielibyśmy czekać nawet 7 dni. Tak więc 56-godzinną trasę z Urumczi do Czengdu pokonaliśmy na twardych siedzeniach... Nie polecamy.

Kupując bilet na pociąg, mamy do wyboru 4 kategorie miejsc: miękkie kuszetki, twarde kuszetki, miękkie siedzenia i twardze siedzenia. Im bardziej komfortowe miejsce, tym wyższa cena. Ta ostatnia zależy również od tego, czy wybieramy miejsce leżące na dole (najdroższe), po środku, czy na samej górze (najtańsze).

Pociągi w Chinach mają swoje numery. Ich znajomość znacznie ułatwia poszukiwanie wybranego pociągu na rozkładzie jazdy. Numer te przydają się również przy zakupie biletów, jeśli kasjerka nie zna angielskiego. My zazwyczaj pisaliśmy na kartce numer pociągu, cenę miejsca oraz datę, na kiedy chcieliśmy bilet.

Bilet na twarde miejsce z Urumczi do Czengdu - 233 CNY
Bilet na twardą kuszetkę (na górze) z Czengdu do Kunmingu - 240 CNY

Autobusy

Na długich trasach kursują autobusy sypialne. Są bardzo wygodne, niestety osoby bądące wzrostu wyższego niż przeciętny mieszkaniec Chin, mogą mieć problemy z wyprostowaniem nóg.

Podobnie jak w pociągach, górne leżanki są tańsze. Wybierając tam miejsce, trzeba się jednak liczyć z tym, że nie będzie się miało gdzie ułożyć bagażu podręcznego. Warto ograniczyć go do niezbędnych rzeczy i ulokować w nogach. Ci, którzy wybiorą dolne miejsca, mogą swój bagaż umieścić pod łóżkiem. Każdy pasażer dostaje poduszkę i koc.

Nie wiem czy to jest regułą, ale my mogliśmy kupić bilety autobusowe tylko z jednodniowym wyprzedzeniem.

Bilet na autobus sypialny z Kaszgaru do Urumczi (na górze) - 185 CNY
Bilet na autobus sypialny z Kunmingu do Hekou (na dole) - 90 CNY

Ceny

Ujgurska bułka - 0,5 CNY
Internet - od 2 do 5 CNY
Lód w wafelku - 1 CNY
Sprite 1,25 l - 5 CNY
Mały arbuz - 4 CNY
Kilogram melona - 2 CNY
Herbatniki - 2 CNY
Znaczek do Polski - 4,5 CNY
Posiłek na bazarze - od 4 do 6 CNY
Mały szaszłyk - 1 CNY

Przydatne strony www

Dużo pożytecznych informacji o Chinach
Strona prowadzona przez polaków mieszkających w Chinach
Pieniądze, bezpieczeństwo, transpotr i wiele innych informacji o Chinach
Wyprawa studentów PW do Chin w 2001 - dużo praktycznych informacji oraz multimedialny przewodnik po Państwie środka