WYPRAWA.netwersja polska
Aktualności

Galeria

Informacje
-----
Trasa

Sponsorzy

Nasze

O

Kontakt


Olympus Mons Projekt "Wrocław na szczytach świata", który stawia sobie za cel zdobycie Korony Ziemi. Wiele informacji praktycznych, opisy i zdjęcia z wypraw w różne góry naszego globu.

Kirgistan

Wiza

Wiza nie jest potrzebana przy pobytach do 30 dni, najbliższa ambasada znajduje się w Mińsku na Białorusi
Ambasada Republiki Kirgiskiej
220002 Minsk, Starowilenskaja 57
tel. (0-0 375 17), 234 91 17, 234 40 38, 234 91 03
fax (0-0 375 17) 234 16 02
manas@nsys.minsk.by

Czytaliśmy, że Polacy podróżujący do Kirgistanu załatwiają wcześniej w różnych agencjach zaproszenia. My ich nie mieliśmy. Byliśmy w Kirgistanie dwa razy i nigdy nikt nas o nie nie prosił.

OVIR

Niestety, Polacy wciąż muszą się zarejestrować, jeśli zostają w Kirgistanie dłużej niż 5 dni. Jeżeli podróżuje się przez Kirgistan tranzytem (nie dłużej niż 5 dni), to nie trzeba się starać o OVIR.

OVIR w Biszkeku załatwia się w urzędzie na ul. Kijew (3 piętro, w pierwszym pokoju po lewej stsronie; nie trzeba stać w dużej sali, gdzie kłębi się tłum ludzi).

Wbicie pieczątki rejestracyjnej - 100 KGS od osoby. Potrzebne jest ksero paszportu.

Ponieważ w Biszkeku mieszkaliśmy w nieoficjalnym hotelu, nie mogliśmy podać w urzędzie jego adresu. Postanowiliśmy na jedną noc przenieść się do hotelu Ak-Say. Potem okazało się to niepotrzebne, bo urzędniczka zapytała nas tylko, gdzie mieszkamy, i nie żądała od nas żadnego potwierdzenia z hotelu. Cała operacja trwała może 3 minuty.

Język

Język rosyjski jest w powszechnym użyciu - w nim są szyldy na sklepach, gazety, informacje, itp. W tym języku można porozumieć się z większością Kirgizów. W odległych rejonach mieszkają jednak osoby mówiący tylko po kirgisku. Z angielskim bardzo krucho - tylko agencje turystyczne i drogie hotele.

Pieniądze

1 USD = 40 KGS (somów) (20.07.2005)
W kantorach i bankach nie chcą przyjmować starych lub zniszczonych banknotów. Zdarza się, że sprzedawca przyjmie popisany banknot, ale po niższym kursie. Kurs zależy także od ilości wymienianych pieniędzy. Im mniej pieniędzy wymieniamy, tym niższy otrzymamy kurs.

Noclegi

Biszkek

Najtańszy noclego, jaki udało nam się znaleźć w Biszkeku, to South Guest House. Jeśli tam nie będzie miejsca, można przenocować również u siostry właściciela (dwa przystanki dalej trolejbusem), u której można również zamawiać posiłki

Czinara Umuraljewa
Mikrodistrikt Asambaj
budynek 13, mieszkanie 28
tel. 46-72-77
nocleg - 130 KGS od osoby

Schronisko i mieszkanie Czinary nie leżą w centru, ale jest stamtąd dogodny dojazd. Oba miejsca oczywiście nie są nigdzie zarejestrowane, więc jeśli ktoś potrzebuje OVIR, to nie może podać tych adresów (ale tak jak pisaliśmy - od nas nikt ich nie chciał).

Hotel Ak-Say (w centrum, jest opisany w przewodniku LP) - 186 KGS od osoby, prysznic płatny osobno - 30 KGS.

Naryn

Spaliśmy w prywatnym domu, tuż za dworcem autobusowym, za 80 KGS od osoby. Można było zamówić jedzenie i banię (rosyjską saunę - 25 KGS od osoby). Bliżej centrum (przy ulicy Lenina) jest też hotel, ale nie wiemy, ile kosztował nocleg.

Osz

Nocowaliśmy w hotelu sportowym na stadionie za 50 KGS od osoby. Za stadionem znajdują się również baraki noclegowe agencji Azja Travel, gdzie zażądano 200 KGS od osoby.

Transport

Bilet z Moskwy do Biszkeku Aerofłotem w jedną stronę - 534 PLN

UWAGA! Na lotnisku w Biszkeku praktykowane jest wliczanie bagażu ręcznego do limitów kilogramów, czyli bagaż główny i podręczny nie powinny przekroczyć 20 kg. Jedyną, jak dotąd znaną nam, metodą walki z tym procederem jest założenie na siebie wszystkich ciężkich rzeczy, skorup i włożenie drobnych rzeczy do kieszeni. Kolega przeszedł nawet z karabinkami przyczepionymi do pasa. Nie próbowaliśmy tego, ale może da się zrobić tak, że do ważenia damy lekki bagaż podręczny, a potem dopiero załadujemy go rzeczami czekającymi gdzieś obok.

Marszrutka (minibus) 320 z lotniska na Oszski Bazar (róg prospektu Czuj i ul. Bajszanaliewa) - 20 KGS, płatne u kierowcy, za plecaki nic nie dopłacaliśmy.
Marszrutka po mieście - 5 KGS
Z Oszskiego Bazaru na dworzec autobusowy kursuje marszrutka 132 (prawdopodobnie jest ich więcej, ale my jeździliśmy tą)
Trolejbus - 3 KGS, płatne u kierowcy przy wyjściu (wychodzić można tylko przednimi drzwiami)
Autobus do Narynu - 155 KGS + 35 KGS za bagaż (opłatę za bagaż pobiera kierowca i to od niego zależy, ile zapłacimy)
Taxi do Narynu - 300 KGS od osoby (to najniższa kwota, jaką żądali za tę trasę, ale cena zależy od liczby osób i zdolności negocjacyjnych). Taksówki do Narynu odchodzą sprzed dworca autobusowego.
Taxi do Oszu - 2500 KGS za samochód, taksówki odchodzą z dworca znajdującego za Oszskim Bazarem.

Transport na przełęcz Torugart

Minibusa na przełęcz załatwiliśmy w agencji CBT.

CBT
ul. Lenina 33/8
Naryn
tel.: 996322
naryn_tourism@hotmail.kg

Transport z Narynu na przełęcz kosztował na 140 USD za minibusa (7 osób).
Agencje z Biszkeku za transport na trasie Biszkek-Torugart chciały 420 USD.

Transport z przełęczy do Kaszgaru był wliczony w koszty wyprawy na Muztagatę, ale CBT ma swojego partnera w Kaszgarze i bez problemów można załatwić u nich transport na całej tej trasie.

Internet

Biszkek - 25-40 KGS za godzinę. Kafejki internetowe znajdują się głównie w okolicach ul. Sowieckiej w centrum.
Naryn - 30 KGS. Kafejka internetowa mieści się przy ul. Lenina, około 200 metrów od dworca autobusowego w kierunku centrum, po prawej stronie.

Ceny

Woda mineralna 1l - 15 KGS
Pierożki z ziemniakami - 2 KGS za sztukę
Arbuz - 4 KGS za 1 kg (cena zależy od sezonu)
Lepioszka (kirgiski okrągły chleb) - 4-5 KGS mała, 10 somów duża
Lód w wafelku - 6 KGS
Ogórki - 8-10 KGS za kilogram
Melon - 15-20 KGS za sztukę
Wkręcany kartusz z gazem do kuchenki turystycznej 230 g - 240 KGS
Taki sam gaz a agencja Tien-szan Travel (Birukow) - 5 EUR.

Prawie wszystko można kupić na Oszskim bazarze.
W sprzęt turystyczny i odzież można zaopatrzyć się w sklepie Redfox na rogu ulic Sowieckiej i Kulatowa (idąc od miasta Sowiecką, przechodzi sie pod wiaduktem; sklep znajduje się na rogu pierwszej ulicy odchodzącej w lewo. Wejście do sklepu to żółta budka dolepiona do budynku, a sam sklep jest na poziomie piwnicy).

Jedzenie

W Kirgistanie wegetarianie nie będą mieli łatwego życia. Tamtejsza dieta opiera się na mięsie. W restauracjach jest pełno szaszłyków, różnych pieczeni i pierogów lub klusek z mięsem. Czasami można dostać naleśniki. Ja zazwyczaj zamawiałam jajecznicę z lepioszką.
Na straganach można znaleźć pieczone placki z ziemniakami lub mięsem. Jeśli ktoś będzi miał ochotę sam przyrządzać jedzenie, to na targach kupi wszystko, co będzi mu potrzebne.
Jedną z najlepszych rzeczy, jaką można zjeść w Kirgistanie jest lepioszka - tradycyjny okrągły chleb. Jedyny na świecie, który może się równać z naszym (nie licząc ujgurskich bułek, no ale właściwie to ten sam region).

Przydatne strony www

Tien-Shan Travel
Agencja turystyczna CBT
Kilka ogólnych informacji o Kirgistanie